موسسه فرهنگی زیتون در روزهای پایانی ماه صفر و ایام سوگواری پیامبر بزرگوار اسلام و امام حسن مجتبی(علیه‌السلام)  اقدام به طبخ و توزیع غذای نذری جهت ارسال به خانواده‌های نیازمند نموده است.

 

این مراسم با همکاری تنها نماینده رسمی کمپین جهانی «حسین کیست» در ایران و با جلب حمایت مالی مبلغ حدود 59,366,000 ریال از طریق ربات نذر فرهنگی و حمایت‌های مردمی صورت گرفته است. این میزان کمک مالی صرف تامین مواد اولیه برای طبخ 550 وعده غذای گرم خواهد شد.

 

 

صدای خوش زیارت عاشورا با عطر برنج

 جلوی در موسسه شلوغ است. همه در رفت‏‌وآمدند. با این که روز تعطیل است، اما موسسه زیتون تعطیل نیست. در گوشه‏ آشپزخانه موسسه، دیگ‏‌های بزرگ طبخ غذا چیده شده است. صدای خوش زیارت عاشورا از حسینیه ساختمان شنیده می‌شود. پنج، شش نفر از خانم‌های جوان، درون حسینه مشغول آماده کردن مقدمات غذا هستند. طنین صدای سوزناک «السلام‏‌علیک یا اباعبدالله» در حسینیه پیچیده است. دختران جوان، زیر لب صلوات می‌فرستند و آرام با ذکر یا حسین(علیه‌السلام) و صلوات برنج‌‏ها را پاک می‌کنند. 

 

 

«سمیرا کوهپایه» یکی از خانم‌‏های جوانی است که در روز تعطیل به موسسه آمده است تا در مراسم شرکت کند. او فارغ‌التحصیل مهندسی متالوژی، معلم زبان و حسابدار است. کوهپایه درباره حس و حالش برای حضور در مراسم می‌گوید: «دلم خواست در این مراسم حضور داشته باشم. دعا، خواسته و حاجت خاصی ندارم. زیتون آمدنم و شرکت در تمام مراسم‌ها همین طور بوده است. همه چیز حسی است.»

 

او ادامه می‌دهد: «همیشه عشق امام حسین(علیه‌السلام) مرا اینجا کشانده است.» کوهپایه یک سالی می‌شود که به عنوان خادم افتخاری در موسسه زیتون فعالیت می‌کند. او می‌گود: «این مراسم به اسم کریم اهل بیت(علیه‌السلام) است. سعی‌مان هم این بوده که برای طبخ غذا، از مرغوب‌ترین مواد غذایی استفاده کنیم.» در گوشه حسینیه، دختر نوجوانی هم با دست‌های کوچکش، برنج‌ها را دقیق پاک می‌کند. او در جواب سوال این که چرا در این مراسم شرکت کرده است، تنها لبخند می‌زند. لبخندی که پر از حس رضایت و آرامش است.

 

صدای بال زدن کبوترها، با صدای خوش مناجاتی که از درون حسینیه پخش می‌شود، درهم می‌‏آمیزد و فضا را آرامش‌بخش می‏‌کند. همه چیز برای روز بعد، طبخ غذای گرم برای خانواده‌های نیازمند آماده شده است. فردا عطر برکت حسنی بر سر سفره‌های خانواده‏‌های نیازمند خواهد نشست.