به گزارش روابط عمومی موسسه زیتون، در روز شهادت رسول اکرم (ص) و امام حسن (ع) مراسم آماده‎سازی برای طبخ غذای گرم برای خانواده‏‌های نیازمند برگزار شد. به مناسبت پایان یافتن ماه صفر، موسسه زیتون توزیع غذای نذری در میان خانواده‌های نیازمند را درنظر گرفته است.

جلب حمایت مالی این فعالیت مشترک، از روز پنجشنبه دهم آبان‌ماه، از طریق ربات نذر فرهنگی و حمایت‌های موردی مردمی انجام شد. موسسه زیتون با همکاری تنها نماينده رسمى كمپين جهانی «حسین کیست» در ايران و با جلب حمایت مالی، در مجموع مبلغ حدود پنج میلیون و نهصد و سی‎وشش هزار و ششصد تومان، جمع‌‏آوری کرد. این میزان کمک مالی، هزینه تأمین مواد اولیه برای طبخ 550 غذای گرم برای خانواده‌‏های نیازمند خواهد شد.

صدای خوش زیارت عاشورا با عطر برنج

 جلوی در موسسه شلوغ است. مردها کیسه‌‏های سفیدرنگ برنج را از پشت ماشین باری خالی می‎کنند. همه در رفت‏‌وآمدند. با این که روز تعطیل است، موسسه زیتون ولی تعطیل نیست. در گوشه‏ آشپزخانه موسسه، دیگ‏‌های بزرگ طبخ غذا چیده شده است. مرغ‎ها تکه‌‏شده و تمیز درون یخچال‎ها جا گرفته‌‏اند. در گوشه‌‏ای از حیاط، درست زیر سایه‌‏بان، بسته‌‏های نوشیدنی روی هم چیده شده‎اند.

  صدای خوش زیارت عاشورا از حسینیه ساختمان سفیدرنگ موسسه زیتون شنیده می‎شود. پنج، شش نفر از خانم‎های جوان، درون حسینه مشغول پاک کردن زرشک‎ و برنج‏ هستند. طنین صدای سوزناک «السلام‏‌علیک یا اباعبدالله» در حسینه پیچیده است. دختران جوان، زیر لب صلوات می‎فرستند و آرام با ذکر یا حسین (ع) و صلوات زرشک‎ها و برنج‌‏ها را پاک می‎کنند. زنگ موسسه به صدا درمی‎آید. ظرف‏‌های یک بار مصرف هم از راه می‎رسد.

«سمیرا کوهپایه» یکی از خانم‌‏های جوانی است که در روز تعطیل به موسسه آمده است تا در مراسم شرکت کند. او لیسانس مهندسی متالوژی دارد و معلم زبان و حسابدار است. کوهپایه درباره حس و حالش برای حضور در مراسم می‎گوید: «دلم خواست که در این مراسم حضور داشته باشم. دعا، خواسته و حاجت خاصی ندارم. زیتون آمدنم و شرکت در تمام مراسم‌ها همین طور بوده است. همه چیز حسی است.»

او تأکید می‎کند: «همیشه عشق امام حسین (ع) مرا اینجا کشانده است و امروز هم به عشق امام حسن (ع) اینجا هستم.» کوهپایه یک سالی می‎شود که به عنوان خادم افتخاری در موسسه زیتون فعالیت می‌کند. او می‎گوید: «این مراسم به اسم کریم اهل بیت (ع)، امام حسن (ع) است. سعی‎مان هم این بوده که برای طبخ غذا، از مرغوب‏ترین مواد غذایی استفاده کنیم.» در گوشه حسینه، دختر نوجوان یازده ساله‏ای هم با دست‎های کوچکش، برنج‌ها را دقیق پاک می‎کند. او در جواب سوال این که چرا در این مراسم شرکت کرده است، تنها لبخند می‎زند. لبخندی که پر از حس رضایت و آرامش است.

 صدای بال زدن کبوترها، با صدای خوش مناجاتی که از درون حسینه پخش می‎شود، درهم می‌‏آمیزد و فضا را آرامش‏بخش می‏‌کند. همه چیز برای روز بعد، طبخ غذای گرم برای خانواده‌‏های نیازمند آماده شده است. فردا عطر برکت حسنی بر سر سفره‎های خانواده‏‌های نیازمند خواهد نشست.