صبح زود حدود ساعت ده صبح، انتهای کوچه صفایی، ساختمان سفیدرنگ موسسه زیتون

از رفت‌وآمدها معلوم است که امروز اینجا خبری است. وارد ساختمان که می‌شوی عطر خوش غذای نذری اولین چیزی است که به استقبال می‌‏آید.

 

دیگ‏‌های غذا در آشپزخانه و راهرو منتهی به آشپزخانه چیده شده است. هرکسی به کاری مشغول است، در راهروی باریک یکی از خادمین همزمان که با دقت مراقب روال طبخ غذاست، ذکر می‌گوید. خلاصه. همه در جنب ‏و جوش‌‏اند. تا چند ساعت دیگر، غذای نذری گرم به دست خانواده‌های نیازمند خواهد رسید.

 

«مریم عبدالهی» آشپز غذای نذری مراسم است. خودش می‌گوید هفت سالی می‌‏شود که برای مراسم‌های مذهبی آشپزی می‏‌کند.

عبداللهی درباره همراه شدنش با موسسه و کمک در طبخ غذای نذری به روابط عمومی موسسه زیتون می‏‌گوید: «از قبل با موسسه زیتون آشنا بودم. برای این مراسم هم قابل دانستند تا برای طبخ غذای نذری با گروه همراه شوم.»

 

آشپز خوش‌ذوق این مراسم ادامه می‌دهد: «سال‎هاست در همه مناسبت‌ها برنامه داریم و در تمامی این مراسم یکی از دوستانم، برای طبخ غذا مراجعه می‏‌کرد. او معتقد است این لطفی است که به مدد امام حسن(علیه‌السلام) شامل حالش شده است. حالا یک خانه ویلایی خریده و قسمتی از خانه را هم تبدیل به حسینیه کردیم. همه این‏‌ها باعث شد تا خودم برای طبخ غذا اقدام کنم.»

 

مریم عبداللهی می‎گوید: «انگار که کسی من را هل داد تا تمامی این کارها را انجام بدهم. دوست نداشتم از بیرون غذا تهیه کنم. دوست داشتم با شرایط یک غذای نذری، غذای نذری هم طبخ شود. لطف حضرت باعث شد دل و جرات پیدا کنم و خودم آشپزی کنم.»

 

عبدالهی تاکید می‌کند که شرایط طبخ غذای نذری با طبخ دیگر غذاها متفاوت است: صاحب کار خود حضرت هستند؛ بنابراین شرایط هم باید رعایت شود؛ یعنی آشپز باید با وضو باشد، تربت در غذای نذری بریزد و همه کارها را هم با سلام و صلوات انجام دهد.«

 

از شمال تا جنوب تهران

غذا کم‌کم آماده شده است.. همه خادمین، در آشپزخانه جمع شده‏‌اند و یک‌صدا زیارت عاشورا می‏‌خوانند. طنین خوش «اسلام‏ علیک یا اباعبدالله» در آشپزخانه پیچیده است. چند دقیقه بعد، غذا را باید به دست خانواده‎ه‌های نیازمند برسانند. بسته‎های غذا و نوشیدنی در ماشین‌ها چیده می‌شوند تا به در خانه خانواده‌های نیازمند منتقل شود.

 

محل توزیع غذای گرم در میان خانواده‌های نیازمند، جایی در شهرری است. خادمین برای توزیع باید از شمال تهران، محله قلهک، نزدیک به امامزاده صالح تا جنوب تهران، شهرری، نزدیک به امامزاده عبدالعظیم راه طی کنند‌.

محله شهرری شلوغ است. خانواده‌هایی که شناسایی شده‌اند، منتظرند. دخترها و پسرهای کوچک دست مادرهایشان را گرفته‌اند. بچه‌ها صورت‌هایشان را می‌پوشانند و پشت چادر مادرها پنهان می‌شوند. به تعداد اعضای خانواده غذای گرم توزیع می‌شود.

 

 

«سودا» دختربچه شش ساله‌ای است که با برادرش آمده است. سودا، یک بلوز نازک به تن کرده و دمپایی‌هایش را تابه‌تا پوشیده است. سودا می‌خندد و غذاها را تحویل می‌گیرد. دست برادرش را می‌گیرد و برای گروه خادمین موسسه زیتون دست تکان می‌دهد و دور می‌شود.

 

تمام 550 غذای گرم در بین خانواده‌های نیازمند، توزیع می‌شود. غروب شده است، صدای اذان در خیابان‌های شهرری می‌پیچد. عطر کرامت امام حسن(علیه‌السلام) در بین خانواده‌های نیازمند پخش شده است.

مراسم طبخ و توزیع غذای گرم ویژه خانواده‌های نیازمند هفدهم آبان‌ماه هم‌زمان با سالروز شهادت امام رضا(علیه‌السلام) برگزار شد.