به گزارش روابط عمومی موسسه «زیتون» مدیر پروژه «ویکی حسین» اظهار داشت: با توجه به ضعیف بودن و کمیت پایین منابع انگلیسی با موضوعات مربوط به سیدالشهدا (علیه‌السلام)، دانشنامه تخصصی امام حسین (علیه‌السلام) که برای نخستین بار در اولین گردهمایی «مجمع دوستداران امام حسین (علیه‌السلام)» رونمایی شد، این بار از بیش از 400 مدخل انگلیسی رونمایی خواهد کرد.

 

«محمدجواد اشرف کاشانی» ادامه داد: دغدغه دسترسی هر فردی به منابع معتبر در حوزه امام حسین (علیه‌السلام) ما را برآن داشت تا اولین دانشنامه تخصصی و مجازی امام حسین (علیه‌السلام) را راه اندازی کنیم. به نوعی می‌توان گفت موسسه فرهنگی زیتون در راستای بازنگری و بازنگاری تخصصی موضوع امام حسین (علیه‌السلام) و پاک‌سازی و آگاهی‌بخشی درباره شخصیت سیدالشهدا (علیه‌السلام) گام برمی‌دارد و بر همین اساس اقدام به احداث دانشنامه‌ای اینترنتی و تخصصی درباره آن حضرت کرد.

 

وی با اشاره به ضرورت تدوین این دانشنامه افزود: نبود منبعی جامع و مستند درباره اباعبدالله (علیه‌السلام) برای مراجعه مخاطبان اینترنت یکی از دغدغه‌های اصلی فعالین فرهنگی و مذهبی است.

 

به گفته کاشانی این مجموعه، گردآوری دانشنامه تخصصی امام حسین (علیه‌السلام) را با هدف ایجاد دانشنامه جامع و مستند در بستر وب، با پوشش همه موضوعات مرتبط با فرهنگ حسینی آغاز کرد.

 

وی خاطر نشان کرد: در گردهمایی نخست، ویکی حسین با 500 مدخل فارسی رونمایی شد و اکنون بعد از گذشت شش ماه، این بار قصد داریم با 1000 مدخل فارسی و همچنین نمایش بخشی از مداخل انگلیسی در گردهمایی محرم مجمع دوستداران امام حسین (علیه‌السلام) کار را ادامه می‌دهیم.

 

کاشانی با اشاره به علت پرداختن به دانشنامه‌‌ای تخصصی درباره امام حسین (علیه‌السلام) گفت: آن‌چه پرداختن به این پژوهش را با وجود آثار فراوان دیگر در این حوزه ضروری می‌سازد، جایگاه امام حسین (علیه‌السلام) و حادثه عاشورا در فرهنگ شیعه، ظرفیت گسترده حادثه عاشورا و امام حسین (علیه‌السلام) برای بهره‌بری در مسیر کمال انسانی است.

 

وی همچنین گسترش خرافات و سو استفاده‌ها از حادثه عاشورا، مغفول ماندن بخش‌‌های دیگر زندگانی سیدالشهدا (علیه‌السلام) و استفاده نکردن از منابع اصیل و کهن در بیشتر آثار و تالیفات منتشر شده را از دیگر دلایل ضرورت تدوین این دانشنامه برشمرد.

 

مدیر پروژه دانشنامه تخصصی امام حسین (علیه‌السلام) ادامه داد: بعد از رونمایی که همزمان با ولادت حضرت صورت گرفت، سازمان‌ها، پژوهشگران و خادمین افتخاری بسیاری برای همکاری با این پروژه اظهار آمادگی کردند و بدون شک تکمیل و رشد دانشنامه تخصصی امام حسین (علیه‌السلام) با کمک و همیاری مردمی اتفاق می‌افتد از همین رو از تمامی کمک‌های مالی و انسانی استقبال می‌شود.

 

کاشانی تاکید کرد: دانشنامه تخصصی امام حسین (علیه‌السلام) در زمینه‌های بسیار مختلف و متنوعی می‌تواند از همیاری علاقه‌مندان در تکمیل این پروژه استفاده ببرد، از همین رو از علاقه‌مندان با مهارت‌هایی همچون تالیف، ترجمه، ویراستاری و... دعوت به عمل می‌آورد.

 

مدیر پروژه دانشنامه تخصصی امام حسین (علیه‌السلام)  خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان می‌توانند با حضور در دومین گردهمایی مجمع دوستداران امام حسین (علیه‌السلام) که از روز پنج‌شنبه 30 شهریور در محل موسسه فرهنگی زیتون به آدرس تهران، شریعتی، خیابان ظفر، کوچه صبر، کوچه مطهری، بن‌بست صفائی، پلاک 7 برگزار می‌شود، از نزدیک در جریان روند کار و پیشرفت‌های آن قرار گیرند.

 

راه‌های ارتباطی با این مجموعه تماس با 91009596-021 یا ایمیل info@wikihussain.com است.